skip navigation

U10 Tryout Info

U10 FINAL TEAM PLACEMENTS

Congratulations!  The following players have been placed on the U10A team with first practice on 10/10 at 1:55pm on the North Rink.

Anna Garvin
Ava Komorouski
Claire Thompson (Goalie)
Cora Tuccitto
Elliott Thompson
Georgia Frascone
Gracelyn Goulet
Lily Giles
Mae Hanson
Olivia Braunshausen
Rowynn Martens
Schaelly Griffin
Taylor Engstrom

 

If your player does not appear above, they are on one of the U10B1 teams.  These teams will be posted here on Saturday 10/10 when finalized.  First practices for both U10B1 teams are on Sunday 10/11.  U10B1 Black at 10:45am South Rink.... U10B1 Red at 11:55am South Rink.  Please bring your tryout jersey to the first practice and return to your coach if you have not returned it already.

U10B1 BLACK   U10B1 RED
Bristol Korba   Addisyn Spetz (Goalie)
Eloise Cox   Brooke Mishler
Emma Torgerson   Emma Hamond
Finley Kaufenberg   Evelyn Peltier
Grace Weiand   Jillian Tompkins (Goalie)
Isla Noah   Megan Morrow
Kenley Anderson   Olivia Axelrod
Layla Robinson   Quinn Peltier
Logan Guelig   Rowan Cunningham
Lucy Axel (Goalie)   Taylor Roland
Molly Schoenecker   Tillie Melander
    Zoie Opheim Treichel
     
     
Coach Justin Kaufenberg   Coach Jay Axelrod

Player Information

- Players will be issued a numbered jersey at Phase 1 of tryouts

- Players shall wear a helmet with NO IDENTIFYING TEAM MARKINGS or STICKERS (AAA, Teams Names, etc).  

- NO TEAM NAMES allowed on helmets, breezers or breezer covers. 

- Socks must be standard issued SAHA socks (previous seasons) or black, red or white practice socks. 

- Both socks must be the same color (Must wear matching socks).  

- Wear all your standard hockey equipment including mouth guards.

- No hockey bags allowed inside the arena... except goalies.

U10 Red Group

First Last
Kenley Anderson
Rowan Cunningham
Gracelyn Goulet
Bristol Korba
Rowynn Martens
Brooke Mishler
Layla Robinson
Taylor Roland

U10 Black Group

First Last
Olivia Axelrod
Anna Garvin
Logan Guelig
Mae Hanson
Ava Komorouski
Molly Schoenecker
Emma Torgerson
Cora Tuccitto

U10 White Group

First Last
Lily Giles
Schaelly Griffin
Tillie Melander
Megan Morrow
Zoie Opheim Treichel
Evelyn Peltier
Elliott Thompson
Grace Weiand

U10 Gold Group

First Last
Olivia Braunshausen
Eloise Cox
Taylor Engstrom
Georgia Frascone
Emma Hamond
Finley Kaufenberg
Isla Noah
Quinn Peltier

Chris Ryberg

U10 Coordinator

10U

Date Start Time End Time Location EventType
09/15/2020 5:20 PM 6:20 PM Somerset Ice Arena Goalie Tryout
09/27/2020 3:40 PM 4:40 PM Rec/St. Croix TCO South PreSkate Black & Gold Groups
09/27/2020 4:50 PM 5:50 PM Rec/St. Croix TCO South PreSkate Red & White Groups
10/01/2020 6:00 PM 7:00 PM Rec/St. Croix TCO North Tryout Phase 1 - Drills Red & White Groups (Goalies not required)
10/01/2020 7:10 PM 8:10 PM Rec/St. Croix TCO North Tryout Phase 1 - Drills Black & Gold Groups (Goalies not required)
10/04/2020 10:45 AM 12:15 PM Rec/St. Croix TCO South Tryout Phase 1 - Scrimmage All Players - Including Goalies
10/07/2020 6:00 PM 7:00 PM Rec/St. Croix TCO North 10U Tryout Phase 2 - Small Area Games
10/08/2020 6:55 PM 7:55 PM Rec/St. Croix TCO South 10U Tryout Phase 3 - Final Scrimmage

 Tryout dates are subject to change.   Please make note of the dates and times for your player's level and plan accordingly.  If dates or times change, you will be notified via email. As always, PLEASE check website frequently for potential schedule changes and communication.  Thank you. 


Tryout jerseys will be issued at the first tryout.  All skaters are REQUIRED to wear red, white or black hockey socks during tryouts. Players will have the same tryout number for the duration of tryouts.